Přidáno:06.07.2020 (23:22)
Milí rodičové,
v neděli jsme zavítali do doby, kdy vládla Marie Terezie. Hned z rána byl první úkol poradit si s hladomorem. Na snídani jsme totiž měli záměrně pouze chléb s máslem a solí. Už to je luxus na tu dobu! Nevěřili byste, jak se ošívali. Jenom s máslem? A jak se s tím naše reformátorka poradila? Povolala zdejšího učitele, který nám vysvětlil, že klíčem k sytému žaludku jsou brambory. Poddaní si museli zvyknout na pokrm prasat, a stát se zemědělci.
Po celý den vyvěšoval Josef II. vyhlášky, které všechny děti musely dodržovat. Ku příkladu to bylo poklonit se panovníkovi a oslovovat jej vaše excelence, nabídnout vedoucímu pokrm, který právě jí, nebo že měli přednost ženy a mladší, v řadě na oběd. Během dopoledne ještě proběhlo sčítání lidu.
Na oběd jsme po době knedlíků a těstovin měli konečně brambory! Ale jaké? Opékané v obří paelle s klobásami, cibulí a česnekem. Skoro jako na trzích v Budě a Pešti v Uhrách.
Další reformou, kterou Marie zavedla bylo vzdělávat své poddané. Proto zavedla povinnou školní docházku. Děti si ve družině určili svou maminku a tatínka, kteří museli vydělávat, aby pro své děti zajistili co nejvyšší vzdělání. Děti se učily českému jazyku, matematice, tělesné výchově, a taky přírodopisu.
Skvělé byly workshopy. Obrovský úspěch sklidila výroba limonád s Tete, kdy si společně nasbírali byliny – heřmánek, kopřivy, vyrobili macerát s cukrem, nechali vylouhovat a pili s plátky citrónu, pomeranče, no prostě dobrota nápoj. Prima byla výroba kaleidoskopu s Luckou, vyráběly se lapače snů se Šárkou, poznávaly pohádkové znělky. V době, kdy se mládežníci věnovali deskovkám, potoku a vlastní zábavě, si vedoucí zahráli oblíbenou Indiánskou košíkovou na vysoký kůl.
Večer jsme zakončili válkou o slezské dědictví mezi Pruskem a Rakouskem, v podobě zábavného večera Stokiho s Ufem. Pak už vědci zalehli do svých kryogenních komor a na cestu do další doby je vypravil náš Albert GT svým večerním vyprávěním.